Η 16η αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη την Κυριακή (26/03).

1ος Όμιλος

Ο Μέγας Αλέξανδρος Φιλίππων νίκησε εκτός έδρας με 0-3 τον Άρη Ζυγού και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Βασιλειάδης, Λώλακας και Λασκαρίδης.

Ο Κεραυνός Κρηνίδων υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αμισιανών και νίκησε με 2-1 με γκολ των Κυριακίδη και Σαουλίδη από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κεχαγιάς μείωσε σε 2-1 για τα Αμισιανά.

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος νίκησε με ανατροπή με 1-2 την Ασπίδα Πολυστύλου. Η Ασπίδα προηγήθηκε στο 5’ με τον Αντώνη Πουλή, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαράντης Τσιπουρόπουλος με δύο γκολ γύρισε το παιχνίδι. Το Πολύστυλο διαμαρτυρήθηκε πως το δευτερο γκολ του Παλαιοχωρίου ήταν οφσάιντ.

Ο αγώνας ΑΣ Παγγαίο-Δόξα Αμυγδαλεώνα αναβλήθηκε.

Η ΑΕ Πιερέων νίκησε με 0-3 άνευ αγώνα τον Ορφέα Ελευθερούπολης Β’, που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

16η αγωνιστική - Αποτελέσματα

Άρης Ζυγού - Μ.Α. Φιλίππων  0-3

ΑΣ Παγγαίο - Δόξα Αμυγδαλεώνα  (αναβλήθηκε)

Ασπίδα Πολυστύλου - Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος  1-2

Κεραυνός Κρηνίδων - Μακεδονικός Αμισιανών  2-1

Ορφέας Ελευθερούπολης Β’ - ΑΕ Πιερέων  0-3 α.α.

2ος Όμιλος

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος νίκησε με 0-1 τον Πανιώνιο Ξεριά με γκολ από τον Ράπο Καλότσι στο 80’.

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε τον Άρη Πρίνου στο ντέρμπι της Θάσου. Ο Πρίνος επικράτησε με 1-3 με γκολ από τους Μαυρίδη, Έρβις Μπούικου και Τζόνι Μάνι.

Ο Ηρακλής Καβάλας υποδέχθηκε τον Θεαγένη με τη φιλοξενούμενη ομάδα να νικάει με 1-2. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με τον Χαραλαμπίδη στο 22’, όμως ο Λαχανάς στο 25’ και ο Σεντά στο 90’ έδωσαν τη νίκη στο Θεαγένη. Ο Ηρακλής διαμαρτύρεται πως στο γκολ της ισοφάρισης υπάρχει χέρι στην αρχή της φάσης, ενώ ζητά πέναλτι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1

Ο Ναζιανζός Νέας Καρβάλης νίκησε με 3-0 άνευ αγώνα τον ΠΑΟΚ Καβάλας και η Καβάλα 2004 νίκησε με 3-0 άνευ αγώνα τον Αίαντα Παναγίας, καθώς ΠΑΟΚ και Αίαντας δεν συμμετέχουν πλέον στο πρωτάθλημα.

Πανιώνιος Ξεριά - Μακεδονικός Αγιάσματος  0-1

Κεραυνός Καλλιράχης - Άρης Πρίνου  1-3

Ηρακλής Καβάλας - Θεαγένης  1-2

Ναζιανζός - ΠΑΟΚ Καβάλας  3-0 α.α.

Καβάλα 2004 - Αίας Παναγίας  3-0 α.α.