γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Το σαββατοκύριακό (07-08/01) διεξήχθη η 9η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣ Καβάλας, που ήταν και η τελευταία του πρώτου γύρου.

1ος όμιλος

Στον πρώτο όμιλο το Σάββατο το Παγγαίο νίκησε με 1-2 τον Κεραυνό Κρηνίδων. Στο 50’ ο Θοδωρής Παπαζούδης έκανε το 0-1 για το Παγγαίο, ενώ στο 62’ το 0-2 έκανε ο Νίκος Κεχαγιάς με πέναλτι. Οι Κρηνίδες μείωσαν με τον Ξηντάρα στο 85’. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετες απουσίες λόγω τραυματισμών, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ τους στο πρώτο ημίχρονο.

Την Κυριακή στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου ο Μ.Α. Φιλίππων υποδέχθηκε την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν μία σπουδαία νίκη με 1-0, με γκολ του Βασιλειάδη στο 44’. Οι Φίλιπποι ανέβηκαν στους 23 βαθμούς και άφησαν στους 21 τον Αμυγδαλεώνα.

Η ΑΕ Πιερέων φιλοξένησε τον Άρη Ζυγού. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες και έληξε ισόπαλο με 0-0.

Η Ασπίδα Πολυστύλου υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αμισιανών. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν 0-4 με γκολ των Πριόνα, Σουμουλίδη, Καραπαπάζογλου και Κεχαγιά.

Το παιχνίδι Ορφέας Ελευθερούπολης Β’-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος αναβλήθηκε επειδή έξι παίκτες των γηπεδούχων είχαν γαστρεντερίτιδα.

2ος όμιλος

Όλες οι αναμετρήσεις στον 2ο όμιλο έγιναν την Κυριακή.

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος νίκησε με 1-0 τον Κεραυνό Καλλιράχης. Το γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Νικολόπουλος με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο Άρης Πρίνου υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Πρίνος με γκολ από τους Μαυρίδη και Στέλιο Ηλιάδη στο δεύτερο μέρος, ανέτρεψε το παιχνίδι και κέρδισε με 2-1.

Η Καβάλα 2004 νίκησε με 2-1 τον Ναζιανζό Ν. Καρβάλης. Οι γηπεδούχοι ήταν με 1-0 μπροστά στο ημίχρονο με γκολ του Κωνσταντίνου Γιαλίδη. Στο δεύτερο μέρος ο Κωνσταντίνος Σιώτας έκανε το 1-1 με πέναλτι, αλλά στο 75’ ο Αριστοτέλης Βακιρτζής έγραψε το τελικό 2-1 για την Καβάλα 2004.

Ο Πανιώνιος Ξεριά υποδέχθηκε τον Θεαγένη Θάσου. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με δύο γκολ του Σαρόγλου στο 1ο και στο 60ο λεπτό.

Ο Ηρακλής Καβάλας νίκησε με 3-0 άνευ αγώνα τον Αίαντα Παναγίας που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Μακεδονικός Αγιάσματος - Κεραυνός Καλλιράχης  1-0

Άρης Πρίνου - ΠΑΟΚ Καβάλας  2-1

Καβάλα 2004 - Ναζιανζός Ν. Καρβάλης  2-1

Πανιώνιος Ξεριά - Θεαγένης  0-2

Ηρακλής Καβάλας - Αίας Παναγίας  3-0 α.α.