Παρότι προηγήθηκε με 2-0 ο Ολυμπιακός Β, είδε την Καβάλα να πετυχαίνει τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα και να φεύγει με το 2-2 από την έδρα των «ερυθρόλευκων»

Οι «ερυθρόλευκοι» για την για την 14η αγωνιστική της Betsson Super League 2, φιλοξένησαν στο προπονητικό του Ρέντη την Καβάλα, που είχε μία ισοπαλία και επτά ήττες σε οχτώ αγώνες και 0-45 τέρματα, και παραχώρησαν ισοπαλία 2-2 αν και προηγήθηκαν με 2-0 στο α’ ημίχρονο ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Μπα στο 48′ (απέκρουσε ο Κυρίτσης).

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα για έβδομο παιχνίδι παρέμεινε μακριά από τις νίκες καθώς προέρχονταν από δύο σερί ήττες από Θεσπρωτό (2-1) και Αναγέννηση Καρδίτσας (1-0) και τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες: με Απόλλωνα Πόντου (0-0, 18/12), Βέροια (1-1, 15/12), Ηρακλή (0-0, 12/12), Τρίκαλα (0-0, 8/12). Τελευταία της νίκη ήταν στις 5/12 επί του Πανσερραϊκού με 2-1.

Η Καβάλα από την πλευρά της, παρατάχθηκε με νέα πρόσωπα όπως ο 34χρονος Γερμανός Εμπερτ που αποκτήθηκε πρόσφατα, έφτασε τους δύο βαθμούς και ξεκινάει την αντεπίθεση της για παραμονή στην κατηγορία.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Κωστή, στο 40ό λεπτό ο Ξενιτίδης σημείωσε το 2-0 ενώ στο β’ ημίχρονο, λίγο μετά το χαμένο πέναλτι του Μπά, ο νεοαποκτηθείς Σέρβος Μπόγκταν Σταμένκοβιτς με δύο γκολ σε δύο λεπτά (56′, 58′) διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος (69′ Μαυρουδής), Κεραμίδας, Νίκολιτς, Μαρίνος (46′ Μπα), Βοΐλης, Ντόι, Κωστή, Πινακάς (46′ Λιάτσος).

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46′ Μουσία), Αρμάλας, Σαμπανίδης (46′ Σαμπανίδης), Θωμαΐδης, Στίκας, Γροσδάνης (80′ Οκάν), Έμπερτ (80′ Κοέν), Σταμένκοβιτς.