γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 20η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη το διήμερο (24-25/02).

Την Κυριακή η Δόξα Θεολόγου αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την ΑΕΚ Καβάλας. Ο Θεολόγος έχασε πέναλτι στο 90’.

Το Σάββατο η Αναγέννηση Λιμεναρίων πέτυχε σπουδαίο διπλό νικώντας με 2-3 τον Βύρωνα Καβάλας. H Αναγέννηση προηγήθηκε με 0-2 με γκολ από τον Ιακωβίδη στο 29’ και τον Αγγελίδη στο 47’, όμως ο Βύρωνας με γκολ από τους Παπαδόπουλο στο 76’ και Μπρατσιάνι στο 88’ ισοφάρισε σε 2-2. Στις καθυστερήσεις και παρότι έπαιζε με 10 παίκτες (είχε αποβληθεί ο Βογιατζής) η ομάδα των Λιμεναρίων βρήκε το γκολ της νίκης με τον Αγγελίδη μετά από πολύ ωραία πάσα του Πεπκολάι και πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό. Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε ο Αγγελίδης που έβγαλε τη φανέλα του, αποβλήθηκε και ο Πεπκολάι. Μετά το τέλος του παιχνιδιού υπήρξε ένταση και αποβλήθηκε ο Σιδηρόπουλος επίσης από τα Λιμενάρια.

Ο Άρης Πηγών νίκησε με 7-0 τον Θεαγένη Θάσου και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Βύρωνα. Τρία γκολ πέτυχε ο Δουμάνης, δύο ο Σαρηγιαννίδης και δύο ο Μαρκάκης.

Ο Μακεδονικό Αγιάσματος επικράτησε με 1-5 επί της Δόξας Αμυγδαλεώνα. Για το Αγίασμα σκόραραν οι Παπαστεφάνου, Μενίκου, Κωνσταντάρας και Δόντσος (δύο γκολ).

Ο Αετός Οφρυνίου νίκησε με 6-2 τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Για τον Αετό σκόραραν οι Παλληκαράς στο 8’, Αναστασιάδης στο 35 και στο 44’, Τσίλογλου στο 37’, Τίτης στο 46’ και Μάριος Ευαγγέλου στο 72’. Πολύ καλή εμφάνιση είχαν νεαροί παίκτες του Οφρυνίου όπως ο Μυλωθρίδης που έχασε πέναλτι και είχε σουτ στο δοκάρι στο 46’ και στην επαναφορά ο επίσης νεαρός Τίτης σκόραρε. Το Οφρύνιο είχε την ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να βάλει νεαρά παιδιά να αγωνιστούν.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου και ο Ορφέας Ελευθερούπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ορφέα να κάνει το 0-1 με τον Τσαμπέγια και το Ορφάνι να ισοφαρίζει άμεσα με τον Φώτη Αλεξόπουλο.

Ο Βρασίδας Νέας Περάμου νίκησε με 3-0 άνευ αγώνα τον Ατρόμητο Ακροβουνίου που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.