Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα των ανδρών του Αστέρα Καβάλας στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο (09/12) με αντίπαλο τους Τιτάνες Δράμας, για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ο Αστέρας είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 25-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 7-23 η διαφορά εκτοξεύτηκε και το σκορ έφτασε στο 32-63 υπέρ της ομάδας από την Καβάλα.

Το υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό, με πολλές αλλαγές σε πρόσωπα, με τον coach Πενταζίδη να δίνει χρόνο σε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του.

Ο Αστέρας τελείωσε τον πρώτο γύρο στη δεύτερη θέση του ομίλου, με μία μόλις ήττα.

Τιτάνες Δράμας - Αστέρας Καβάλας 47-74

Δεκάλεπτα: 12-26, 25-40, 32-63, 47-74

Τιτάνες Δράμας: Παπούλιας, Πορφυριάδης 10 (1), Ορφανίδης 3 (1), Υφαντόπουλος, Καραγιαννίδης 13(1), Βαρβέρης 4, Δημητρίου, Μαζαράκης 5(1), Χακούσι, Γετερίδης, Νεδησπούλιας 4, Στεφανίδης 8.

Αστέρας Καβάλας (Πενταζίδης): Μαυρίδης Η (Λ) 2, Σαμαράς 15 (3), Μπόζης, Ιωαννίδης 4, Γαϊτανίδης 6, Μαυρίδης Η (Δ), Σιταρίδης 4 Κουμλέλης 14, Χαριζάνης 10 (1), Καβαργύρης 17 (2), Σιναπούδης, Γιουρούκης 2.