γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 8η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας, διεξήχθη το Σάββατο (25/11).

Ο Βύρωνας Καβάλας νίκησε τον Μακεδονικό Αγιάσματος με 3-1 στο Βερούλειο. Ο Μουξιός έβαλε μπροστά στο σκορ το Αγίασμα, όμως στη συνέχεια ο Βύρωνας γύρισε το παιχνίδι με γκολ από τους Μαχαίρα στο 35’ και στο 63’ και Πτηνόπουλο στο 88’.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης νίκησε με 1-3 τον Αετό   Οφρυνίου. Ο Αετός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Τσίλογλου, όμως στο δεύτερο μέρος ο Ορφέας έκανε το 1-3 με τρία γκολ από τον Λουίζ Μπαϊρακτάρι. Η Ελευθερούπολη έχασε και πέναλτι με τον Βακιρτζή.

Ο Άρης Πηγών νίκησε την ΑΕΚ Καβάλας με 3-2. Το 0-1 το πέτυχε για την ΑΕΚ ο Γκίκα στο 10’. Μέσα σε δύο λεπτά, στο 25’ και στο 26’ ο Σαρηγιαννιδης έκανε την ανατροπή για τον Άρη Πηγών. Ο Δάδαρος στο 82’ έκανε το 2-2 για την ΑΕΚ. Στο 90’ ο Δουμάνης έχασε πέναλτι για τις Πηγές, στο 90+2 οι Πηγές έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Παντελίδης, όμως στο 90+5 βρήκαν το γκολ της νίκης οι γηπεδούχοι. Σκόρερ ξανά ο Σαρηγιαννίδης που πέτυχε χατ τρικ. Η ΑΕΚ Καβάλας έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Η Δόξα Θεολόγου νίκησε την Αναγέννηση Λιμεναρίων με 2-1. Στο 20’ το 1-0 για τη Δόξα ο Γκοΐκοβιτς, στο 38’ το 1-1 με πέναλτι ο Πεπκολάι για τα Λιμενάρια, στο 48’ το τελικό 2-1 για τον Θεολόγο και πάλι ο Γκοΐκοβιτς.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου νίκησε με 4-3 τη Δόξα Αμυγδαλεώνα. Τα γκολ για το Ορφάνι οι Τσάτσος (δύο τέρματα), Πετράκης και Κιουτσούκης. Παράπονα για τη διαιτησία από τον Αμυγδαλεώνα.

Ο Βρασίδας Νέας Περάμου αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 με τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Ο Βρασίδας προηγήθηκε με 2-0 με τους Τάσο Τριανταφυλλίδη και Θοδωρή Παγώνη, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τα γκολ της ισοφάρισης

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου νίκησε τον Θεαγένη Θάσου με 3-1. Ο Χατζησταύρου σκόραρε τρεις φορές για τους νικητές.