Η 3η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη το Σάββατο (07/10).

Ο Άρης Πηγών νίκησε τον Ορφέα Ελευθερούπολης στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 2-0. Τα δύο τέρματα τα πέτυχε ο Δουμάνης στο 45’ με πέναλτι και στο 80’ με πλασέ. Κατάμεστο το γήπεδο για το σπουδαίο παιχνίδι, με πάνω από 1.000 θεατές.

Η ΑΕΚ Καβάλας νίκησε με 2-1 τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Τα γκολ για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, από Γαβριηλίδη στο 9’ και Σάφτσουκ στο 15’, μείωσε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ με πέναλτι του Μερντάνι στο 75’.

Η Δόξα Θεολόγου επικράτησε με 4-3 επί της Δόξας Αμυγδαλεώνα. Για τους νικητές τρία γκολ ο Γκοΐκοβιτς και ένα ο Προύντζος.

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου υποδέχθηκε την Αναγέννηση Λιμεναρίων.  Τα Λιμενάρια κέρδισαν με 0-3 με δύο γκολ του Ιακωβίδη στο 70’ και στο 89’ και ένα του Κουμλιά στο 78’.

Ο Βύρωνας Καβάλας νίκησε εκτός έδρας τον Θεαγένη Θάσου με 0-4. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπερούκας στο 17’ και στο 62’, Αμιάδης στο 35’ και Πτηνόπουλος στο 59’.

Στο τοπικό ντέρμπι ο Αετός Οφρυνίου νίκησε με 3-1 τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου. Ο Μέγας άνοιξε το σκορ με γκολ του Νίκα στο 38’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός γύρισε το παιχνίδι με γκολ από τους Καλτσίδη στο 48’, Δελλή στο 60’ και Λαπούσι στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος νίκησε εκτός έδρας με 0-1 τον Βρασίδα Νέας Περάμου με γκολ του Παπαστεφάνου στο 45’.