Την Τετάρτη (05/04) διεξήχθη η 23η εμβόλιμη αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας.

Αν και κάποια γήπεδα ήταν “βαριά” λόγω των έντονων βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών, παίχτηκε ποδόσφαιρο με μία μόλις αναβολή αγώνα και μάλιστα είχαμε αρκετά τέρματα και φάσεις στα παιχνίδια.

Στο ντέρμπι της Θάσου η Αναγέννηση Λιμεναρίων νίκησε με 1-5 τη Δόξα Θεολόγου. Για τους νικητές σκόραραν ο Πεπκολάι στο 19’ με πέναλτι, ο Αγγελίδης στο 29’ και στο 58’, και ο Ιακωβίδης στο 75’ και στο 79’. Για τη Δόξα μείωσε προσωρινά σε 1-3 ο Λαπούσι στο 68’.

Ο Άρης Πηγών νίκησε με 2-0 το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπατακογλου στο 50’ και Δουμάνης 60’ με πέναλτι.

Ο Βρασίδας Νέας Περάμου υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 1-2 με ανατροπή. Ο Βρασίδας άνοιξε το σκορ με τον Γιάννη Κοσμίδη, όμως ο Μπαντάνη με κεφαλιά και ο Δόντσος στο 95’ με πέναλτι έκαναν την ανατροπή για το Χρυσοχώρι. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από την διαιτησία και ειδικά για τη φάση του πέναλτι στο φινάλε του αγώνα.

Ο Κεραυνός Ελευθερών νίκησε με 2-0 τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία και ζητούν πέναλτι ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 υπέρ του Κεραυνού.

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Χαλκερού με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Το Ακροβούνι προηγήθηκε με τον Αμιάδη, όμως το Χαλκερό ισοφάρισε από το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να μην αλλάζει έως το τέλος.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ Καβάλας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κυριακός Βακιρτζής σκόραρε και τα τρία τέρματα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΟ Ποταμιάς και Αετό Οφρυνίου αναβλήθηκε.