γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 14η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας άρχισε το Σάββατο (04/02).

Στην Ελευθερούπολη στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής και πιο κρίσιμο παιχνίδι έως τώρα στη σεζόν, ο Άρης Πηγών πήρε τεράστια νίκη επί του Ορφέα με 0-2. Τα γκολ για τους νικητές τα πέτυχε ο Παντελίδης στο 4' και στο 58'. Ο Άρης Πηγών ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος στο +1 από τον Ορφέα.

Οι Αετός Οφρυνίου και Απόλλων Χρυσοχωρίου σε ένα ακόμη ντέρμπι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Το Χρυσοχώρι προηγήθηκε με 0-1 με τον Σαρηγιαννίδη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αετό όμως να ισοφαρίζει στο 55’ με τον Άντι Γιάνα. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι για ένα ακόμη παιχνίδι είχαν πάρα πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, καθώς κατέβηκαν με αποστολή μόλις 14 παικτών.

Στο Χαλκερό σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ο τοπικός Ατρόμητος νίκησε με ανατροπή με 4-2 τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ από τους Ζωιτόπουλο και Κουτσικοβαγγέλη. Το Χαλκερό μείωσε πριν το ημίχρονο με τον Κόρτσα, και στο δεύτερο μέρος με γκολ των Σιώτα, Μαλαμίδη και Ταξίδη νίκησε με 4-2. Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα διαμαρτύρεται για τη διαιτησία και αναφέρει πως δεν του δόθηκαν δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 0-0.

Το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος υποδέχθηκε τον Βρασίδα Νέας Περάμου. Η Πέραμος πήρε πολύ σημαντικό διπλό με 0-1, με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Μίνγκα στο πρώτο ημίχρονο.