γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 10η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας, διεξήχθη αυτό το σαββατοκύριακο (07-08/01).

Την Κυριακή ο Αετός Οφρυνίου νίκησε εντός έδρας τον ΑΟ Ποταμιάς με 6-0. Τα γκολ για τους νικητές τα πέτυχαν οι Τσίλογλου (τρία τέρματα), Καλτσίδης (δύο τέρματα) και Γούναρης. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τον Λαπούση.

Στο ντέρμπι της Θάσου η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε τη Δόξα Θεολόγου. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 0-2 με γκολ των Παπαδέλη και Λαπούσι.

Στο Κοκκινόχωμα το Βυζάντιο υποδέχθηκε τον Άρη Πηγών. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 1-2 στις καθυστερήσεις. Τα γκολ για τους νικητές οι Δουμάνης στο 17' με πέναλτι, και στο φινάλε του αγώνα ο Ζούλης με κεφαλιά, που λύτρωσε την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι ο διαιτητής κράτησε υπερβολικά πολλές καθυστερήσεις, με το γκολ της νίκης να μπαίνει στο 99'. Το γκολ για το Βυζάντιο το πέτυχε ο Πάρης Σεμερτζίδης.

Το Σάββατο υπό το φως των προβολέων η ΑΕΚ Καβάλας υποδέχθηκε στο Βερούλειο τον Ορφέα Ελευθερούπολης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο νικώντας με 0-1, με εκπληκτικό γκολ του Λούιζ Μπαϊρακτάρη στο 70’. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι μέσα στη περιοχή από παίκτη του Ορφέα.

Στο Χρυσοχώρι ο τοπικός Απόλλων νίκησε με 3-1 το Βρασίδα Νέας Περάμου. Το Χρυσοχώρι προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, ο Βρασίδας μείωσε σε 2-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Απόλλων όμως άμεσα να κάνει το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Μπαντάνης και Δόντσος (δύο τέρματα).

Ο Ατρόμητος Χαλκερού υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Ακροβουνίου στο Κωτσάλο και όχι στη φυσική του έδρα, καθώς είχε μία αγωνιστική τιμωρία έδρας για τα επεισόδια στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Καβάλας. Το Ακροβούνι νίκησε με 0-3 με γκολ των Βακιρτζή (δύο τέρματα) και Παναγιωτόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες καλές στιγμές για να σκοράρουν περισσότερα τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 με τον Κεραυνό Ελευθερών. Στο πρώτο μέρος καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι, όμως καμία ομάδα δεν βρήκε το γκολ της νίκης.