γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 17η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Γυναικών διεξήχθη την Κυριακή (25/02).

Οι Πάνθηρες Καβάλας νίκησαν στην παράταση τον Παναθλητικό στην Καλαμίτσα με 69-66. Ο Παναθλητικός δεν είχε ηττηθεί μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 58-58.

Οι Πάνθηρες έκαναν ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με 27-9, όμως με μία εξαιρετική 3η περίοδο ο Παναθλητικός επέστρεψε στο παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου είχαμε μία συγκλονιστική αναμέτρηση. Η Χωλοπούλου με μεγάλο τρίποντο έβαλε με 57-58 μπροστά τις φιλοξενούμενες, όμως 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Μαμαλίγκατζη κέρδισε δύο βολές για τους Πάνθηρες, ευστόχησε στη μία βολή και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε. Λίγο πριν το φινάλε η Παναγιωτίδου με σπουδαίο τρίποντο έκανε το 65-64. Στα 25,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δύο βολές της Ροσέλ έκαναν το 65-66. Στη συνέχεια η Γαϊτάνη αστόχησε σε τρίποντο, όμως η Λυκάκη πήρε το ριμπάουντ κέρδισε φάουλ, και 10,2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 67-66 με δύο εύστοχες βολές. Ο Παναθλητικός αστόχησε σε τρίποντο στη συνέχεια, η Τσάντα πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ, έβαλε άλλες δύο βολές και οι Πάνθηρες πήραν τη σπουδαία νίκη με 69-66.

Η ομάδα του Παναθλητικού παραμένει πρώτη, όμως οι Πάνθηρες έδειξαν ότι φέτος έχουν χτίσει μία εξαιρετική ομάδα που μπορεί να νικήσει τους πάντες στην Α2 και μετά το σημερινό παιχνίδι τα όνειρα των φίλων της ομάδας μπορούν να είναι ακόμη μεγαλύτερα για το μέλλον.

Πάνθηρες Καβάλας-Παναθλητικός 69-66 (παρ.)

Διαιτητές: Τριανταφύλλου-Μαρτυγάκης

Δεκάλεπτα: 15-9, 32-21, 37-35, 58-58(κ.α.), 69-66

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 16(2), Παναγιωτίδου 9(2), Μαραβέγια 6(2), Λυκάκη 2, Γαϊτάνη 11(1), Τριανταφύλλου 13, Πετρουσέφσκα 2, Μαμαλίγκατζη 3, Παπαδοπούλου 7.

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Χωλοπούλου 12(4), Τσινέκε 11(1), Τσινασλανίδου, Ντάλα 6(2), Κοφινά 2, Καμπερίδου, Σύρπα 4, Παντώτη, Σεκούιλα 31, Βασιλείου.