Η Β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ άρχισε το Σάββατο (09/03).

Οι 8 ομάδες που συνεχίζουν διαμόρφωσαν 4 ζευγάρια νοκ άουτ αγώνων. Οι ομάδες που θα κάνουν δύο νίκες σε κάθε σειρά, θα προκριθούν στην τελική φάση, όπου 4 ομάδες θα διεκδικήσουν τον τίτλο και την άνοδο στη National League 2.

Ο Αστέρας Καβάλας επικράτησε με 85-46 επί του Δημοκριτείου Κομοτηνής και έκανε το 1-0 στη σειρά. Ο ΑΟ Καβάλα ηττήθηκε με 86-47 από τον Άτλαντα Κομοτηνής.

ΠΛΕΪ ΟΦ – 1ος ΑΓΩΝΑΣ

Άτλας Κομοτηνής – ΑΟ Καβάλα 86-47 (1-0)

Αστέρας Καβάλας – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 84-45 (1-0)

ΓΣ Ίκαροι Σερρών – Αρίων Ξάνθης 75-58 (1-0)

Αίας Κομοτηνής – ΑΟ Ηράκλειας 71-61 (1-0)

Σχετική ανακοίνωση του Αστέρα Καβάλας αναφέρει τα εξής:

“ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ για το ΑΝΤΡΙΚΟ, στο ΠΡΩΤΟ παιχνίδι των PLAYOFFS, με αντίπαλο το ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 09/03/24 στο Κλειστό των Ποταμουδίων!

Τίποτε δεν έδειχνε στην αρχή την τροπή που θα έπαιρνε το παιχνίδι αφού το ΠΡΩΤΟ δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα μας εμφανίστηκε χωρίς ρυθμό και με προβλήματα στην άμυνα, τελείωσε με 20-17!

Το ΔΕΥΤΕΡΟ δεκάλεπτο όμως ήταν ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα μας που με επιμέρους σκορ 33-07 έκλεισε το ημίχρονο με 53-24!

Το ΤΡΙΤΟ δεκάλεπτο συνεχίστηκε με το ίδιο σχεδόν τέμπο για την ομάδα μας και έτσι η διαφορά έφτασε σε μεγάλο ύψος(ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΝΑ πόντους)!

Στο ΤΕΤΑΡΤΟ δεκάλεπτο το μεγάλο rotation του coach Πενταζίδη έριξε το ρυθμό του αγώνα με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει στα ίδια περίπου επίπεδα(85-46 τελικό σκορ!)

Έτσι η ομάδα μας έκανε το ΠΡΩΤΟ βήμα από τα δύο που χρειάζεται για να πάρει το εισιτήριο για την ΤΕΛΙΚΗ ΤΕΤΡΑΔΑ του Πρωταθλήματος!

Ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στην Κομοτηνή και είναι σημαντικό να παρουσιαστεί η ομάδα μας σοβαρή και να πάρει την νίκη και την πρόκριση!

ΈΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά της Ακαδημίας και στους φίλους μας που γέμισαν ακόμα μία φορά το Κλειστό των Ποταμουδίων!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ για την προσπάθεια που κάνει όλα αυτά τα χρόνια στο Πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ομάδα μας για την επιβλητική εμφάνιση που πραγματοποίησε!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α. 20-17, Β. 53-24(Ημίχρονο), Γ. 74-33, Δ. 85-46(Τελικό)