Η 15η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη το σαββατοκύριακο (11-12/02).

Την Κυριακή ο Άρης Πηγών νίκησε με 4-0 τον ΑΟ Ποταμιάς. O Μανούσι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Δουμάνη με πλασέ να κάνει το 2-0. Η Ποταμιά έχασε πέναλτι στη συνέχεια του αγώνα, ενώ με δικό του πέναλτι ο Άρης με τον Δουμάνη έκανε λίγο αργότερα το 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Το τελικό 4-0 έγραψε ο Αθανασάκης. Ο Άρης Πηγών ανέβηκε στους 41 βαθμούς στο +1 από τον Ορφέα.

Το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος αναδείχθηκε ισόπαλο με 1-1 με τη Δόξα Θεολόγου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λαπούσι, αλλά το Βυζάντιο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σπυρίδη με πέναλτι στο 35’. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο αποβλήθηκαν τρεις ποδοσφαιριστές, δύο από Βυζάντιο και ένας από Θεολόγο, ενώ αποβλήθηκε και ο προπονητής της Δόξας.

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Χαλκερού και πήρε σημαντικό τρίποντο νικώντας με 5-2. Τα γκολ για τους νικητές τα πέτυχαν οι Λορέντζος στο 10’ και 90’, ο Αγγελίδης στο 40’, ο Πεπκολάι στο 68’ και ο Κουμλιάς στο 88’. Το Χαλκερό είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 με πέναλτι του Έγκιστ και σε 4-2 με τον Ταξίδη.

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου νίκησε με 2-1 τον Κεραυνό Ελευθερών. Ο Αμιάδης άνοιξε το σκορ στο 45’ και ο Άγγος έκανε το 2-0 στο 66’. Οι Ελευθερές μείωσαν σε 2-1 στο 92’.

Το Σάββατο στο Βερούλειο η ΑΕΚ Καβάλας υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 0-3 με γκολ από τους Κουτίνη, Μπαντάνη και Σαρηγιαννίδη. Όλα τα τέρματα επετεύχθησαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αετός Οφρυνίου νίκησε με 1-0 τον Βρασίδα Νέας Περάμου. Το γκολ της νίκης για τον Αετό το πέτυχε ο Τελίδης στο 81’ με πέναλτι.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης επικράτησε εκτός έδρας με 0-4 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Τα τέρματα για τον Ορφέα πέτυχαν οι Τουρασανίδης, Κεχαγιάς και Κυγάης (δύο γκολ). Και σε αυτή την αναμέτρηση όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.